Salı, Kasım 10

'Kırmızı Rugan Ayakkabılar'ı Çok Seveceksiniz!

Koton Kitap, %100 Okunan Kitaplar mottosunu sonuna kadar hak eden bir kitabı daha Türkiye'de okurlarıyla buluşturdu.

Kapağını gördüğümde beni tam da kalbimden fethetmeye yeten bu kitap: Kırmızı Rugan Ayakkabılar.
Stella Vretou'nun kaleme aldığı bu romanı Koton Kitap için Yasemin Aydın çevirmiş.

Bu sıcacık hikayeyle hepinizin tanışmasını ısrarla öneririm (;

Bir Rum ailesinin 19. yüzyılın ortalarında Zakinthos’ta başlayıp bugüne uzanan uzun yolculuğunu, bu ailenin tarihin kaderlerini mühürlediği tutkuyu, aşkı, yaratıcılığın sevincini, başarısızlığı, yalnızlığı, aile sıcaklığını tanımış erkeklerini ve kadınlarını anlatan etkileyici bir roman.“İstanbul’un Rum halkı üzerine, yaşanmış ince ayrıntılarla kurulmuş bu güzel roman, bana çocukluğumu ve şehrin ahşap yapılarla dolu olduğu eski zamanları hatırlattı. Benzersiz, kıymetli bir kitap.”
- Orhan Pamuk

Yıllar sonra Atina’daki bir vitrinde gördüğü bir çift kırmızı rugan çocuk ayakkabısı, Nena’yı geçmişe döndürür. Ailesinin 19. yüzyılın ortalarında Zakinthos’ta başlayıp bugüne kadar uzanan uzun yolculuğunu anlatma ihtiyacı hisseder. Nena, İstanbul’da yaşayan bir Rum ailesinin hikâyesini aktarırken dört kuşak geriye gidiyor; tarihin kaderlerini mühürlediği tutkuyu, aşkı, yaratıcılığın sevincini, başarısızlığı, yalnızlığı, aile sıcaklığını tanımış erkekleri ve kadınları anlatıyor. Onların Zakinthos’tan Odessa’ya, oradan İstanbul’a, oradan İzmir’e süren ve nihayetinde, İstanbul Rumlarının yok edilişine ve bir dönemin sona ermesine tanıklık etmiş olan Nena’nın halen yaşamakta olduğu Atina’da son bulan uzun yolculukları bu benzersiz hikâyede hüzün ve şefkatle hayat buluyor.
Çağdaş Yunan romanı “Kırmızı Rugan Ayakkabılar” bizi İstanbul’un eski Rum mahallelerine, adetlerine ve o dönemin yaşanmışlıklarına götürüyor.

Stella Vretou Kimdir?

Stella Vretou, İstanbul’da doğdu. Atina Ulusal ve Kapodistrian Üniversitesi’nin Tarih ve Arkeoloji Bölümü’nde öğrenim gördü. Son yirmi yıldır çevirmenlik yapıyor ve yayınevinde çalışıyor.
KİTABIN KÜNYESİ

KIRMIZI RUGAN AYAKKABILAR
Yazar adı: Stella Vretou 
Yayınevi: Koton Kitap 
Türü: Roman 
Yayına Hazırlayan: Işıl Ölmez 
Çevirmen: Yasemin Aydın 
Grafik Tasarım: Sevgi Aslan 
Kapak Tasarım: Eleni Kaskarika 
Kağıt Bilgisi: Kitap Kağıdı 
Basım Tarihi: Kasım 2015 
Basım Bilgisi: 1. Basım 
Sayfa Sayısı: 384 
Etiket Fiyatı: 27.00 TL 
Çıkış Tarihi: 2 Kasım 2015

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Counters
Free Web Counter