Salı, Temmuz 6

Evde Kitap OkuyuN, Görme Engelli KardeşLerimiz DinLesiN


İzmir'de başlatılan "Kitap Dinleyelim" projesi, görme engellilerin çok sayıda kitabı dinleyebilmesini sağlayacak bir platform oluşturmayı hedefliyor.
Karşıyaka Rotary Kulübünün sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı projeye göre, seslendirilmiş kitaplar "www.kitapdinleyin.com" adresli internet sitesinde toplanıyor.

Sitede yer alan özel program, projeye destek vermek isteyen gönüllülere evlerinde sevdikleri bir kitabı okuyup tüm görme engellilere armağan etme olanağı tanıyor. Kulübün Bilişim Komitesi Başkanı Ufuk Şentürk, 1 ay önce başlattıkları projenin görme engelliler için büyük bir kaynak yaratmayı amaçladığını, sitede kitapların yanı sıra gazete başlıkları, dergiler ve makalelere yer vereceklerini söyledi.

Sitenin geliştirilmesi konusunda sürekli olarak görme engellilerle iletişim içinde olduklarını, onlardan gelen taleplere öncelik verdiklerini ifade eden Şentürk, "Amacımız sitedeki kitap sayısını olabildiğince artırmak, en öncelikli konumuz ise ders kitaplarının tamamlanması. En büyük sıkıntı ilköğretimden üniversite tüm ders kitaplarına kadar mümkün olan en kısa sürede seslendirilmesi" diye konuştu.

Kitap sayısının artırılması için gönüllülere ihtiyaç duyduklarını söyleyen Şentürk, "Sitede yer alan özel bir program aracılığıyla isteyen herkes sesli okuma yapıp bunu görme engellilerle paylaşabiliyor. Görme engelliler için okurken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor, kapağın tanıtılması, bölüm ve sayfaların da okunması gibi detaylar var. Okumanın nasıl yapılması gerektiği hakkında da detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Herkesi bu çalışmaya destek olmaya davet ediyoruz." Şentürk, telif hakları konusunu da dikkate aldıklarını belirterek, sitedeki kitaplardan yalnızca görme engellilerin yararlanabilmesi için özel üyelik sistemi oluşturulacağını, üye olmak isteyen görme engellilerin, engelli olduklarına dair raporu siteye göndermelerinin yeterli olacağını kaydetti.

En çok tiyatro oyunu talep ediliyor

Şentürk, görme engellilerle yaptıkları görüşmelerde, ders kitaplarından sonraki en büyük talebin, bir dönem çok rağbet gören, artık sayılı birkaç radyoda yayınlanan radyo tiyatrosu olduğunu belirtti.

Radyo tiyatrolarının gönüllüler tarafından seslendirilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Şentürk, "Eski radyo oyunları, dönemlerinin en iyi tiyatrocuları tarafından seslendiriliyordu ve çok başarılıydı. Biz de kurumlarla temasa geçtik, önerimiz kabul edilirse arşivlerindeki oyunları da sitemize katmak istiyoruz. Böylece bize aktarılan ihtiyaca yanıt vermiş olacağız" dedi.

Projelerini mümkün olduğunca fazla sayıda gönüllüyle buluşturmak istediklerini söyleyen Şentürk, özellikle öğrencilerin desteğini, ders notlarını okumalarını istediklerini, çok kişiye ulaşabilmek için sosyal paylaşım sitelerinde gruplar oluşturduklarını kaydetti. 

CNNTURK 


Bu haberi ilk okuduğumda dedim işte bu! tam da benim aradığım şey..üniversitelerde yapılan etkinlikler dahilinde bildiğim bir faaliyet şimdi internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor..şu sıralar bunu öyle çok düşündüm ki birden karşıma çıkıverdi..:)


heyecan verici..
bir de en çok 'bir işe yarama' haline giydirilmiş en güzel faaliyetlerden biri..
hele bir de kitap okumak nefes almak gibi vazgeçilmezse sizin için..bunu paylaşabilmekten müthiş ne olabilir ki;)
Umarım katılımlar gün geçtikçe artar ve büyük çok büyük sayılara ulaşır..
Unutmamalı bu başkalarına olduğu kadar kendine de yatırım..6 yorum:

mine dedi ki...

güzel bir uygulama, benim de işitme engelliler için böyle bir isteğim var televizyonlardan özellikle örneğin haberler nasılsa önceden metinlenmiyor mu e o zaman neden altyazı olarak geçmiyor

Ebr-i Nisan:) dedi ki...

Yapılmayacak bir şey değil yeter ki istensin..bunu duyurmak lazım aslında..destek çıkmak lazım bu tür faaliyetlere..Engelli diyoruz ama o engelleri biz insanlar koyuyoruz yine,oysa herşey herkes düşünülerek yapılandırılabilir heryerde..

bütün bunlar bir tarafta dururken sıranın pitbullarda olması geldi aklıma:)oysa daha halledilecek ne çok şey var..;)
teşekkür ediyorum destek ve düşünceleriniz için;)
dediğiniz uygulamayı da duyuralım inşallah;)

sufi dedi ki...

Muhteşem bir başlangıç.Hemen not alıyorum adresi teşekkürler ve sevgilerimle.

Ebr-i Nisan:) dedi ki...

Asıl ben de teşekkür ediyorum..Böyle güzel bir başlangıca heyacanla adım atmaya hazır insanlar görmek ne güzel;)
sevgiler benden de..

anka dedi ki...

harika!.hemen göz atmalıyım teşekkürler;)

Ebr-i Nisan:) dedi ki...

ilginize minnetle sevgili anka;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Counters
Free Web Counter